bunaziuafagaras.info - ştiri, informaţii şi anunţuri!

Karatiştii făgărăşeni, din nou învingători

Feb 15th, 2017 | de | Categoria: Social, Sport, Stirea zilei

14 locuri I, şase locuri II, opt locuri III plus Cupa pe naţiuni – aceasta este cea mai recentă performanţă a echipei României de karate.

Sportivii români au fost prezenţi la cea de-a 40-a ediţie a Cupei Internaţionale de karate din Slovenia, desfăşurată la Ruse. Acolo au participat peste 300 de karatişti din şase ţări:  Slovenia, Italia, Ungaria, Austria, Serbia şi România.

Delegaţia ţării noastre a fost formată din 37 de sportivi de la cluburile CSM Făgăraş, CSS Făgăraş şi Karate Viromet Victoria, antrenaţi de Gheorghe Ţeţiu, Ioan Rîmbeţ, Ionel Novac, Anne-Marie Matei-Bora şi Cristian Iosipescu.

Delegaţia a fost condusă de Gheorghe Ţeţiu, directorul tehnic al Federaţiei SKI.

În cadrul competiţiei, din partea României au arbitrat Ionel Novac şi Cristian Iosipescu.

Întrecerea s-a desfăşurat pe două secţiuni: kata şi kumite, fiecare pe categorii de vârstă şi nivel.

Iată rezultatele sportivilor din Făgăraş şi Victoria

Kata individual:

  • Categoria de vârstă 9-10 ani:
    • Marcus Czika – locul I
    • Eugen Radu Giurgiu – locul II
    • Răzvan Marin – locul III
    • Alexia Tănăsescu – locul II
  • Categoria de vârstă 10-12 ani:
    • Cristian Negru – locul III
    • Iustin Robu – locul I
    • Casiana Marian – locul III
    • Maria Marian – locul I
    • Daniela Leluţiu – locul II
    • Flavia Maria Poenariu – locul I
    • Valentina Valtizan – locul III
  • Categoria de vârstă 10-12 ani:
    • Fabian Velicea – locul I
  • Categoria de vârstă 13-17 ani:
    • Claudiu Aldeş – locul III
    • Ana Olivia Poenariu – locul II
  • Categoria de vârstă 35-99 ani:
    • Ioan Rîmbeţ – locul I

 

Kumite individual:

  • Categoria de vârstă 10-12 ani:
    • Cristian Negru – locul II
    • Maria Marian – locul I
    • Casiana Marian – locul I
  • Categoria de vârstă 12-14 ani:
    • Vlăduţ Sarsama – locul I
    • Andra Funariu – locul II
    • Amina Manea – locul I
  • Categoria de vârstă 13-17 ani:
    • Claudiu Aldeş – locul I
    • Laurenţiu Vlad – locul I
    • Elena Cotarlan – locul III
    • Alexandra STreza – locul I
  • Categoria de vârstă 17-34 ani:
    • Cristian Iosipescu – locul I

Kumite individual:

  • Categoria de vârstă +17 ani:
    • Cristian Iosipescu, Paul Orzea, Ciprian Olaru, Laurenţiu Vlad – locul III

Yakusoku kumite:

  • Categoria de vârstă +17 ani:
    • Paul Orzea, Alexandru Clement – locul III
Etichete: , , ,

Pe aceeași temă

Lasa un comentariu